Oferta edukacyjna NATURUM dedykowana dla szkól składa się z zajęć prezentujących tradycje rybackie i walory przyrodnicze regionu Doliny Baryczy i Stawów Milickich. Zapraszamy do korzystania z zajęć terenowych oraz przyrodniczych warsztatów filmowych.
Warsztaty filmowe składają się z dwóch części. Pierwszy etap to zajęcia terenowe polegające na:nauce pracy z kamerą,
W rezerwacie uczniowie zapoznają się także z formami ochrony przyrody i zasadami obserwacji przyrody, a w szczególności ptaków.
Każdy z uczestników otrzymuje kamerę do pracy w terenie.
Druga część warsztatów odbywa się w sali i polega na nauce obróbki i montażu wideo w programie Adobe Premiere Elements. Prowadzacy zapoznaje uczniów z takimi zagadnieniami jak: korekta, efekty specjalne, rodzaje przejść oraz eksport i publikacja. Zadaniem uczniów będzie przygotowanie krótkiego filmu przyrodnicznego. Uczniowie pracować będą na nakręconym przez siebie filmie oraz na materiałach profesjonalnych filmowców (np. Saturniny i Artura Homana – twórcy filmów przyrodniczych Doliny Baryczy). Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych laptopów Dell.
Dodatkowo podczas zajęć terenowych uczniowie zbierają próbki, które następnie wykorzystane zostaną o pracy z mikroskopami. Mikroskop cyfrowy Delta Optical to narzędzie bardzo intuicyjne w użyciu, praktyczne i uniewersalne do wielorakich zastosowań. Dzięki matrycy o dużej rozdzielczości pozwala na podgląd na żywo, zapis statycznych obrazów oraz plików video. Zdjęcia z mikrosopu wykorzystywane będa w montażu filmu.
Zapraszamy do korzystania z szerokiej oferty zajęć terenowych przygotowanych przez naszych doświadczonych edukatorów i przewodników opierających się na tradycji rybackiej i niezwykłych walorach przyrodniczych Doliny Baryczy i Stawów Milickich.
Rezerwacji wycieczek można dokonywać pod numerem telefonu +48 71/ 759 08 88
lub mailowo pod adresem: rezerwacje@stawymilickie.pl
Wszystkie wycieczki zaczynają się i kończą w CET NATURUM w Rudzie Sułowskiej.
Zapraszamy na niezwykłą i unikalną wycieczkę FotoSafari. Trasa przejazdu pojazdem elektrycznym (lub rowerami) prowadzi przez ścisły rezerwat ornitologiczny w Rudzie Sułowskiej i jest to jedna z niewielu możliwości odwiedzenia tego chronionego terenu i poznania jego tajemnic. Każdej wycieczce towarzyszy przewodnik, który opowiada o tradycji rybackiej Stawów Milickich oraz prowadzi z uczestnikami obserwację ptaków. Podczas wycieczki zaplanowane są postoje obserwacyjne, dlatego uczestnicy otrzymuję lornetki. Przewodnik dysponuje lunetą dla birdwatcherów, dzięki czemu można z „bliska” zobaczyć zwierzęta mieszkające na stawach.
Wycieczki odbywają się na dwóch malowniczych trasach:
1. Trasa dookoła stawu Grabówka Duża – ulubione miejsce podczas jesiennych przelotów ptaków siewkowatych i bytowania gęsi gęgawy (1 h).
2. Trasa na Staw Mewi Duży – idealne miejsce do fotografowania czapli, kaczek i perkozów (1 h).
Skansen – wystawa 106 eksponatów, głównie narzędzi i urządzeń związanych z gospodarką stawową udostępnionych przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu Oddział Muzeum Etnograficzne. Przewodnik uzupełnia wiedzę przekazywaną nt. rybactwa poprzez prezentację narzędzi używanych w pracy rybaków.
Dom Rybaka – wystawa eksponatów własnych Spółki prezentująca historię gospodarstwa rybackiego Stawy Milickie. W Domu Rybaka prezentowane są dwie sale, jedna poświęcona życiu na wsi w okresie międzywojennym oraz gabinet dyrektora prezentujący wyposażenie biura z lat 70-tych.
Uczestnicy wycieczki zapoznają się z gatunkami ryb słodkowodnych poprzez prezentację na tablicach oraz obserwację żywych ryb zgromadzonych w specjalnych zbiornikach. Uczniowie zapoznają się również z trzyletnim cyklem hodowli karpia.
Uczniowie poznają gatunki drzew i krzewów za pomocą tablic edukacyjnych oraz naturalnych preparatów takich jak: plastry drewna, szyszki, kora, gałęzie, rośliny w doniczkach. Całość ekspozycji podzielona jest na sekcje odpowiadające zmysłom takim jak: dotyk, węch, słuch, wzrok. Dodatkowo na ścieżce znajdują się tablice edukacyjne dotyczące gatunków ssaków leśnych, ryb słodkowodnych oraz ptaków wodno-błotnych i leśnych.
Przewodnik na specjalnie przygotowanym stawie pokazowym prezentuje uczniom techniki odłowów ryb stosowane w gospodarce stawowej: rzutka, podrywka, żaki.
W zwierzyńcu uczniowie będą mogli zapoznać się z różnymi gatunkami zwierząt, m. in. owca wrzosówka, koza alpejska, kuc szetlandzki, merynos polski, koza alpejska.
STAWY MILICKIE SA
Ruda Sułowska 20
56-300 Milicz
tel.: (+48) 71/ 38 47 110
(+48) 71/ 38 32 482
fax: (+48) 71/ 38 47 110 (wew. 25)
mail: biuro@stawymilickie.pl
NIP: 916-13-88-540
BIURO
Sułów, ul. Kolejowa 2
(I piętro, Bank Spółdzielczy)
56-300 Milicz
tel.: (+48) 71/ 38 47 110
BIURO WE WROCŁAWIU
Rynek 58, III p.
50-116 Wrocław
HOTEL NATURUM
Ruda Sułowska 20
56-300 Milicz
tel.: (+48) 71/ 75 90 888
tel.: (+48) 534 964 120
mail: rezerwacje@stawymilickie.pl
GOSPODA 8 RYB
tel.: (+48) 534 964 120
WYCIECZKI, FOTOSAFARI
tel.: (+48) 71/ 759 08 88
DZIAŁ SPRZEDAŻY
HOTELU NATURUM
mail: rezerwacje@stawymilickie.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone © Stawy Milickie SA 2008-2015