logo
http://www.barycz.pl
SZLAK

Krótka pętla, umożliwiająca okrężną wycieczkę po okolicach Krośnic i Wierzchowic; na szlaku widokowe wzgórze z szeroką panoramą Doliny Baryczy

Przebieg:

PKP Wierzchowice - Dąbrowa - Krośnice - Wierzchowice - Wiatraczne Wzgórze - Grądy pod Wałkową - Wąbnice - PKP Wierzchowice.

Długość ok. 10 km

OPIS

Opis szczegółowy szlaku

Szlak ten posiada wzgórze z widokiem na Dolinę Baryczy. Umożliwia on przebycie dłuższej wycieczki po okolicach Krośnic i Wierzchowic, która nie zajmie więcej niż 3godz. pieszo.

Na szlaku we wsi Dąbrowa znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z XIX w.

Podobnie w Wąbnicach, kończących wędrówkę – są tam dwa stare cmentarze: ewangelicki z XIX w. i datowany na lata 30-ste XX w. rodowy Hohbergów wraz z kaplicą grobową, znajdującą się za wsią na zalesionym wzgórzu. Większy cmentarz ewangelicki znajduje się na wysokim wzniesieniu za wsią. Liczy 0,2ha. Jest na nim 50 mogił z obramieniami i fragmentami płyt nagrobnych pochodzących z ok. 1900r. pośrodku stoi kaplica cmentarna otulona dębami, sosnami i choinkami. Pierwszy cmentarz ewangelicki znajdował się przy kościele parafialnym, jednakże na jego miejscu powstał cmentarz katolicki zaraz po 1945r.

Niedaleko wsi można znaleźć kamień Wernera. Tragiczny skutek miało bowiem jedno z polowań z początku XIX w., kiedy to hrabia Werner Reichenbach i jego narzeczona biorąca w nim udział mieli wypadek. Hrabia przenosił na rękach swoją narzeczoną przez strumień, gdy nagle wypaliła strzelba, którą miał przewieszoną przez ramię. Hrabia zginął na miejscu i został pochowany w krypcie pod posadzką kościoła w Wierzchowicach. Miejsce wypadku do dziś jest oznaczone kamieniem zwanym właśnie kamieniem Wernera.

Wierzchowice

Nazwa Wierzchowic pochodzi od słowa wierzch – czyli wzgórze. Pierwsze zmianki na temat wsi pochodzą z lat 1350-1380. Do baronatu w XVIII w. Należały m.in. Świebodów, Wierzchowice, Czarnogoździce, Wąbnice i Dąbrowa. Podstawę gospodarki stanowiły tu lasy, stawy, cegielnia, browar i gorzelnia. Miejscowość posiada wyraźnie zachowany średniowieczny układ dróg. Dominującą przestrzenną budowlą jest bryła kościoła znajdującego się w centrum wsi.

Okazałym zabytkiem na szlaku jest park pałacowy w Krośnicach założony w sąsiedztwie dawnego pałacu Volmesteinów datowany na koniec XIX w. znajdują się tu unikatowe drzewa in krzewy, gdyż podobnie jak w parku w Wierzchowicach oprócz polskich buków, klonów, lip, grabów i dębów można zobaczyć tu jodłę kaukaską i kalifornijską oraz purpurowego buka, jak i drzewo jadalnego kasztana.

Wierzchowice ponad to sławne są ze swoich sadów, w jakich uprawia się: porzeczki, wiśnie, maliny i jabłka. Dodatkową atrakcją do zobaczenia jest tu barokowy Kościół z XVIII w. pod wezwaniem Narodzenia NMP.

Samą parafię ewangelicką ustanowiono w Wierzchowiacach w 1754r. i było to związane ze sprowadzeniem na ten teren 20 rodzin osadników z Wirtenbergii przez hrabiego Heinricha Reichenbacha. Kamień węgielny pod świątynię położono w 1770r, a fundamenty zbudował mistrz murarski Ernest Klose. Po bezpotomnej śmierci fundatora patronat nad kościołem sprawował bratanek jego żony Hans Hochberg, pan na Książu i późniejszy książę pszczyński.

Wierzchowice charakteryzują się wysokimi walorami krajobrazowymi, klimatycznymi i ekologicznymi. Należą do terenów o szczególnych walorach ekologicznych, najcenniejszych przyrodniczo zarówno w skali krajowej jak i międzynarodowej. Wierzchowice są zatem usytuowane w pobliżu zwartego kompleksu stawów krośnickich o powierzchni niemal 500ha. Zaczęto budować je ok. 1600r., ale stopniowo z braku wody teren ten uległ zalesieniu. W sumie jest tu 13 zbiorników m.in. Mały Karol, Duży Karol, Brzozowy czy Wrzosowy. Na stawach prowadzi się głównie hodowlę karpi, linów, płoci, szczupaków i sumów. Licznie występują tu chronione płazy i gady, a w podmokłych lasach żyją dziki, kuny i jelenie. Na terenie miejscowości występuje starodrzew w formie lip, dębów, jesionów, tui i klonów.

Kolejną atrakcją, która roztacza szeroki widok na Wzgórza Krośnickie, Wał Trzebnicki, Grzbiet Twardogórski, Kotlinę Milicko-Odolańską i Wysoczyznę Kaliską jest Wiatracze Wzgórze, zawdzięczające swoją nazwę od znajdującego się tu okazałego wiatraka.

Krośnice

Szlak łączy agroturystykę Wąbnic z historycznymi ścieżkami Krośnic. Znajduje się tu atrakcja – Krośniecka Kolej Wąskotorowa, czynna. Po wyprawie nią można dotrzeć do dębowej starej alei.

A aleją i mniejszymi ścieżkami wędrówka doprowadzi właśnie na Wiatracze Wzgórze, skąd rozciąga się widok na Kotlinę Milicką, a wśród podrośniętych pagórków leśną gęstwiną widoczne są stawy.

Po drugiej stronie kotliny zaobserwować można Wzgórza Cieszkowskie, Wzgórze Konrada w miejscowości Góra oraz Górę Trzebnicką z postawionym na nim kościołem z drewna. Przy dobrej pogodzie widoczne są Wysockie Wzgórza w pobliżu Ostrowa wielkopolskiego. A na wschodzie Wzgórza Ostrzeszowskie, następnie góra Zbójnik niedaleko Międzyborza i najwyższe wzniesienie Wzgórz Twardogórskich – najpiękniej prezentujące się o poranku.

STAWY MILICKIE SA

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

(+48) 71/ 38 32 482

fax: (+48) 71/ 38 47 110 (wew. 25)

mail: biuro@stawymilickie.pl

NIP: 916-13-88-540

BIURO

Sułów, ul. Kolejowa 2

(I piętro, Bank Spółdzielczy)

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

BIURO WE WROCŁAWIU

Rynek 58, III p.

50-116 Wrocław

HOTEL NATURUM

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 75 90 888

tel.: (+48) 534 964 120

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

GOSPODA 8 RYB

tel.: (+48) 534 964 120

WYCIECZKI, FOTOSAFARI

tel.: (+48) 71/ 759 08 88

DZIAŁ SPRZEDAŻY
HOTELU NATURUM

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stawy Milickie SA 2008-2015