logo
http://www.barycz.pl
SZLAK

Śladami historii

Barycz w okresie wczesnego średniowiecza stanowiła trudna do pokonania barierę, z powodu szerokich rozlewisk i otaczających ją bagien. O jej randze świadczy chociażby to, że stała się ona granicą Śląska i Wielkopolski. W miejscach przejść przez rzekę, w ważnych strategicznie punktach powstały grody strzegące przepraw. Łączy je prowadzący wzdłuż Baryczy - Niebieski "Szlak Archeologiczny".

Warto się nim wybrać na fascynującą eskapadę poprzez liczne stawy, lasy, pozostałości bagien, urocze łąki i pola. Na jego trasie napotkamy liczne osobliwości przyrody, a także liczne ciekawe obiekty i zabytki architektury. Szlak niedawno został odnowiony. Obecnie jest dobrze oznakowany. Nie jest trudny. W większości można przebyć go także na rowerze (ale jest to zadanie dla ambitnych turystów posiadających nie tylko motywację i siły, ale także dobre rowery).

Przebieg:

Żmigród - Grodzisko Żmigródek (Zapadły Zamek) - Radziądz - Szarzyna -Stawy Jelenie - Niezgoda -Staw Niezgoda I - Grabówka - Staw Mewi - Wzgórza Czarownic - Brzezina Sułowska - Słączno - Sułów - wzdłuż Baryczy - Grodzisko Kaszowo - Ostoja Koników Polskich - Milicz - Jaz Sławoszowice - wzdłuż baryczy - Nowe Grodzisko - Nowy zamek - Śmielice - Lelików - (odbicie na Grodzisko Lelików) - wzdłuż Baryczy - Jaz Gądkowice - Gądkowice - wzdłuz stawów Gądkowicekiego, Murzyn, Próżna Robota i Bielawski - Zamek Myśliwski "Hubertówka" - nad stawami Sarnim i Wrocławickim - Jaz Potasznia - Kopice - między stawami "Kompleksu Potasznia" m.in. Jan i Uroczy, Stawy Wysokie, Wielgie Milickie - Możdżanów - Dąb Jan - dwór Myśliwski Lipskich - Janisławice - Poręby - Brzeziny - Domasławice - Goszcz - Twardogóra - Grabowno Małe - Grabowno Duże.

Długość ok. 55 km

OPIS

Opis szczegółowy szlaku

Park Krajobrazowy Dolina Baryczy to nieziemski zakątek na Ziemi, leżący na południowym-zachodzie Polski. To jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych ekosystemów na świecie.

Po przejechaniu kilku godzin od strony Wrocławia można znaleźć się w małym państewku, w jakim rządzi się sama przyroda. Wśród wielu absurdów świata ludzi, gdzie nasz wypoczynek po długim i nużącym czasie pracy kręci się wokół dalekich wypraw zagranicznych, na jakich często w pędzie nie ma możliwości nawet odpocząć – Dolina Baryczy jest odpowiedzią na podróż w głąb niekończącej bajki, jakiej szata graficzna jest zmienna, interesująca i zachwycająca, dzięki ingerencjom pór roku.

Szlak archeologiczny, to szlak, na którym znajdzie się możliwość podziwiania przyrody, ale również poznania zabytków z dalekiej przeszłości. Ponieważ w znacznym stopniu budowle ludzkie zostały zniszczone lub zaniedbane, to właśnie odnawialna przyroda wiedzie tu prym. Szlak ma długość ok. 55km i zaczyna się w Żmigrodzie, przechodzi m.in. przez Wzgórza Czarownic, Milicz i Twardogórę, a kończy się w Grabownie Dużym.

Żmigród

Z zabytków, które znajdują się na szlaku można wybrać np. trwałą ruinę w postaci kompleksu parkowo-pałacowego Hatzfeldów w Żmigrodzie. Ponownie, można się przekonać, że w walce o przetrwanie, to przyroda odnosi zwycięstwo i pozostaje do zobaczenia jako najważniejszy pomnik.

Samo miasto istniało już w odległych czasach. Źródła wspominają o istnieniu osady w III okresie brązu. Zazwyczaj bowiem osadę umieszczano w pobliżu rzek. A wzmianki o Żmigrodzie zapisane zostały w 1155r. w bulli papieża Hadriana IV.

Niedawno miastem rządził burmistrz Robert Lewandowski. Co prawda, jest to przypadkowa zbieżność nazwiska, ale stał się on przez jakiś czas atrakcją miasta.

W mieście do obejrzenia jest ruina pałacu z 1861r., jak i baszta mieszkalna z kamienia z 1560r. zachowała się ona z założonego w XIVw. zamku. W mieście można podziwiać zabytkowe kamieniczki i najstarszą figurę św. Jana Nepomucena – czeskiego świętego, często uwiecznianego w kapliczkach przydrożnych. Można przejść się również śladami grodziska datowanego pomiędzy X-XII w.

Nad Stawami Mewymi w Grabówku zobaczyć można wydmy i „Parę kochanków” – czyli dąb zrośnięty ze sosną, jakby w miłosnym uścisku.

Sułów

Sułów posiada stary i zabytkowy rynek, Kościoły: św. Piotra i Pawła oraz MB Częstochowskiej, jak również pałac Burghausów. Znajdują się tu również pozostałości dawnego zamku książąt oleśnickich.

Milicz

Milicz do swoich zabytków zalicza pałac Maltzanów utrzymany w stylu angielskim, czyli lekko surowym, klasycystycznym. Powstał on ok. 1798r. dla Joachima Karola Maltzana. We wnętrzu zachowało się wyposażenie Sali balowej. Na dziedzińcu ustawiono m.in. posąg młodego myśliwego, którego datowanie sięga 1909 – czyli już ponad stulatka. Park pałacowy ma powierzchnię ok. 50h. wybudowany ok. 1714r.

Milicz słynie z jednego z sześciu powstałych na Dolnym Śląsku t.zw. Kościołów Łaski – szachulcowa świątynia pw. Krzyża Świętego została zbudowana w 1709r. w kościele tym zachowały się barokowe organy. Kościół św. Andrzeja Boboli, to przykład rozrośniętej funkcji świątyni. Bowiem przy niej mieściła się nie tylko plebania, ale też szkoła ewangelicka.

W Miliczu natrafić można również na ruiny zamku z XIV w., którego właścicielami byli książęta oleśniccy. Wystające wśród drzew fragmenty budynków i murów, pozwalają domyśleć się, jak mogło wyglądać mieszkanie ludzi średniowiecza. Pod koniec XVIII w. pamiątkę z przeszłości dotkliwie zniszczył pożar. Następnie w kościele parafialnym pw. św. Michała Archanioła, w jego podziemiach można zwiedzić kryptę, jak również popodziwiać zachowaną z 1561r. chrzcielnicę.

Najbardziej wyraźną ozdobą miasta jest odnowiona Brama Dworska Wjazdowa z ok. 1815r.

Goszcz

W Goszczu można natrafić na zrujnowane po II wojnie światowej pozostałości zespołu parkowo pałacowego w stylu rokoko, mieszkającej tam niegdyś rodziny Reichenbachów. W 1749r. zniszczył go ogromny pożar. Odbudowany, został doszczętnie zniszczony przez kolejny pożar w 1947r. podobnie i w złym stanie technicznym pozostaje w tej miejscowości cmentarz ewangelicki z ok. połowy XIX w.

Twardogóra

Twardogóra to kolejne miejsce pełne zabytków, jak chociaż by dawniejszy szachulcowy kościół ewangelickie, pałac czy bazylika mniejsza.

Szachulcowy kościół został według nazwy otynkowany na biało i poprzecinany ciemnymi belkami ułożonymi w kratownicę na otynkowanych murach. Barokowy pałac z parkiem przy nim powstał na początku XVIII w., a obecnie służy jako budynek szkoły.

W Twardogórze rośnie dąb o nazwie Bliźniak. Potężny mierzący obecnie w obwodzie 905cm. Jego wiek został uznany na ok. 400 lat. Na końcu szlaku w Grabownie Małym można natrafić na grodzisko, Wąwóz Czarny czy kościół z drewna Podwyższenia Krzyża.

STAWY MILICKIE SA

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

(+48) 71/ 38 32 482

fax: (+48) 71/ 38 47 110 (wew. 25)

mail: biuro@stawymilickie.pl

NIP: 916-13-88-540

BIURO

Sułów, ul. Kolejowa 2

(I piętro, Bank Spółdzielczy)

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

BIURO WE WROCŁAWIU

Rynek 58, III p.

50-116 Wrocław

HOTEL NATURUM

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 75 90 888

tel.: (+48) 534 964 120

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

GOSPODA 8 RYB

tel.: (+48) 534 964 120

WYCIECZKI, FOTOSAFARI

tel.: (+48) 71/ 759 08 88

DZIAŁ SPRZEDAŻY
HOTELU NATURUM

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stawy Milickie SA 2008-2015