logo
fot. Anna Stachowiak © Stawy Milickie
#1

Postolin

W Dolinie Baryczy znajdziemy sporo urokliwych miejscowości. Większość z nich położona jest w otoczeniu malowniczych lasów, albo powstała przy dawnych majątkach ziemskich. Jednym z takich miejsc jest wieś Postolin. Warto zaplanować chociaż jednodniową wycieczkę w jej okolice. Z całą pewnością każdy znajdzie tam coś interesującego dla siebie, a przede wszystkim będzie miał możliwość odpoczynku na świeżym powietrzu.

Ścieżka dydaktyczna

Jedną z głównych atrakcji Postolina jest ścieżka dydaktyczna, która ma w miejscowości początek i koniec. Jej długość to w przybliżeniu 7,5 km, a w spacerowym tempie można ją pokonać w czasie czterech – pięciu godzin. Na trasie wyznaczono szesnaście przystanków z tablicami informacyjnymi, w ciekawych i wartych poznania miejscach:

 • Park w Postolinie
 • Skraj lasu i ugory
 • Dawny młyn
 • Dolina potoku
 • Głaz narzutowy
 • Obniżenie Kozuby
 • Leśny stawek
 • Dąbrowy i buczyny
 • Zamek myśliwski
 • Oczko wodne
 • Wejście do rezerwatu
 • Pagórek
 • Trzy potoki
 • Dolina okazałych dębów
 • Staw przyleśny
 • Stary cmentarz

Nazwy przystanków:

1. Park w Postolinie. 2. Skraj lasu i ugory. 3. Dawny młyn. 4. Dolina potoku. 5. Głaz narzutowy. 6. Przysiółek Kozuby. 7. Leśny stawek. 8. Dąbrowy i buczyny. 9. Zamek myśliwski. 10. Oczko wodne. 11. Wejście do rezerwatu. 12. Pagórek. 13. Trzy potoki. 14. Dolina Okazałych Dębów. 15. Staw przyleśny. 16. Stary cmentarz.

Park w Postolinie

Nawet, jeśli nie zamierzamy wybrać się na wycieczkę po całej trasie ścieżki park w Postolinie jest miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć. Założenie o powierzchni 5,2 ha powstało w połowie XIX z inicjatywy hrabiego Heinricha von Salisch. Pierwszy właściciel słynął z zamiłowania do dendrologii stąd też w parku znajdziemy wiele ciekawych i rzadkich gatunków drzew i krzewów (są to między innymi cypryśnik błotny, olsza czarna o największym obwodzie w całej Dolinie Baryczy, buki pospolite w wielu odmianach, pomnikowych rozmiarów dęby szypułkowe, tulipanowiec amerykański czy kłęk amerykański). Oczywiście z uwagi na występowanie dużej ilości wiekowych drzew i krzewów w parku zauważyć można wiele gniazdujących ptaków.

O istnieniu pałacu, który umiejscowiony był kiedyś w centrum parku, obecnie świadczą jedynie ruiny (został on zniszczony w 1945roku).

Atrakcje przyrodnicze

W okolicach Postolina można się doszukać wielu cennych oraz ciekawych elementów przyrodniczych. Są to zarówno zbiorowiska leśne (olszyny, młodniki dębowe, las sosnowy, buczyny), jak również łąkowe, nadwodne – w pobliżu stawów, ugory.

Na pierwszy rzut oka uwagę przykuwają wiekowe dęby, które w tej okolicy osiągają pomnikowe rozmiary (obwody nawet 655, 615, 533 i 470cm). Niemniej warto też zwrócić uwagę na rośliny zielne. Już od wczesnej wiosny w runie można dostrzec kwitnące śnieżyczki przebiśniegi czy śnieżyce wiosenne. W późniejszym okresie zakwitają kokorycz pusta, jaskier płomiennik czy bodziszek drobnokwiatowy.

Z uwagi na występujące w pobliżu Postolina podmokłe tereny będziemy mieli okazję przyjrzeć się bliżej roślinom związanym właśnie z takimi siedliskami. Chyba każdy rozpozna pałkę wodną porastającą brzegi stawów i oczek wodnych. Głowienka pospolita, przytulia wonna czy czartawa pospolita mogą być już bardziej tajemnicze, dlatego warto zapoznawać się z treścią poszczególnych tablic na ścieżce dydaktycznej – dzięki nim poznamy wiele nowych gatunków.

Jeśli chodzi o zwierzęta, to przechadzając się po lasach i łąkach możemy natknąć się na przedstawicieli 51 gatunków ssaków, 13 gatunków płazów i 5 gatunków gadów. Ptaków, które wyprowadzają lęgi w rejonie Postolina jest aż 166 gatunków, a wiele innych możemy spotkać podczas wiosennych i jesiennych migracji.

Poza roślinami i zwierzętami okolice Postolina zamieszkuje też kilka gatunków motyli, między innymi: kratkowca, rusałkę pawik, osetnika, szachownice polowce czy dostojkę malinowca. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich organizmów, które można zaobserwować w tym rejonie, z uwagi na duże zróżnicowanie siedlisk zarówno flora jak i fauna mają tam wielu przedstawicieli.

Atrakcje geologiczne

Wydawać by się mogło, że tereny Doliny Baryczy nie będą budzić specjalnej ciekawości geologów. Tymczasem znajdziemy tam między innymi dolinę wcisową, która powstała na wskutek działania strumienia spływającego ze Wzgórza Joanny, czyli erozji wgłębnej.

Nieco dalej znajduję się skandynawski głaz narzutowy. Kolejny tego typu obiekt, przyciągnięty przez lądolód z terenu Skandynawii, zobaczymy w pobliżu starego cmentarza.

Historyczne atrakcje architektoniczne

Na wzgórzu Joanny znajduje się jeden z najbardziej znanych zabytków architektonicznych w okolicach Postolina. Jest to murowany zamek myśliwski z 1850 roku, który dumnie góruje nad całą okolicą. Budowla jest w stylu neogotyckim, a jej dominującym elementem jest wieża widokowa. Wejście na wieżę jest możliwe za zgodą Nadleśnictwa Milicz.

Kolejnym reliktem przeszłości, jaki znajdziemy w tym rejonie, są ruiny kamiennego młyna wodnego (niegdyś były całkiem powszechne). W czasach swojej świetności napędzany był siłą strumienia. W pobliżu znajdował się też zbiornik, powstały na skutek spiętrzania wody, który obecnie jest zarośnięty przez olsze i niemal trudny do dostrzeżenia.

Warto też zatrzymać się przy ostatnim przystanku ścieżki dydaktycznej, gdzie znajduje się stary cmentarz. Zostali na nim pochowani hrabia Heinrich von Salisch i jego żona.

W miarę możliwości warto również udać się do obiektów nieco dalej położonych od Postolina – w okolicy jest dużo ciekawych budowli.

 

 

#1

STAWY MILICKIE SA

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

(+48) 71/ 38 32 482

fax: (+48) 71/ 38 47 110 (wew. 25)

mail: biuro@stawymilickie.pl

NIP: 916-13-88-540

BIURO

Sułów, ul. Kolejowa 2

(I piętro, Bank Spółdzielczy)

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

BIURO WE WROCŁAWIU

Rynek 58, III p.

50-116 Wrocław

HOTEL NATURUM

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 75 90 888

tel.: (+48) 534 964 120

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

GOSPODA 8 RYB

tel.: (+48) 534 964 120

WYCIECZKI, FOTOSAFARI

tel.: (+48) 71/ 759 08 88

DZIAŁ SPRZEDAŻY
HOTELU NATURUM

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stawy Milickie SA 2008-2015