logo
fot. Ewa Poddig © Stawy Milickie

#3

Sułów – wieś położona na Dolnym Śląski, na terenie kompleksu Stawów Milickich, nieopodal rzeki Barycz. Największym atutem tego miejsca jest jego bogata historia i tradycja.

Sułów

Sułów

Sułów – wieś położona na Dolnym Śląski, na terenie kompleksu Stawów Milickich, nieopodal rzeki Barycz. Największym atutem tego miejsca jest jego bogata historia i tradycja. Do czasów współczesnych przetrwało wiele wiekowych budowli (część posiada już status zabytku), które bezsprzecznie warto zobaczyć. Dodatkowo Sułów jest doskonałą bazą wylotową do bliższych i dalszych wycieczek po Dolinie Baryczy oraz Stawach Milickich. Nawet jednodniowa wycieczka w te okolice pozwoli odpocząć od codziennego zgiełku i zdobyć energię na cały nadchodzący tydzień. Do Sułowa najłatwiej dostaniem się samochodem, dojazd z Wrocławia jest bardzo dobry.

Historia Sułowa

Początki Sułowa datowane są na pierwszą połowę XIV wieku, niemniej prawdziwy rozwój tego miejsca wiązał się z przejęciem Sułowa przez księcia Konrada I Oleśnickiego. Wzniósł on zamek myśliwski na jednej z wysepek na Baryczy. W późniejszym czasie zarówno sama wieś jak i warownia przechodziły z rąk do rąk, a historia majątku jest bardzo burzliwa. Niestety, od roku 1625 zamek myśliwski popadała w ruinę, a w efekcie został ostatecznie rozebrany w latach siedemdziesiątych XX wieku.

Warto zwrócić uwagę na okres, kiedy dobra sułowskie były w posiadaniu Nicolausa Conrada von Burghaus. Około roku 1680 wzniósł on barokowy pałac - wielokrotnie remontowany i przebudowywany na przestrzeni dziejów przetrwał do dnia dzisiejszego. Obecnie jest własnością prywatną.

Dziedzictwo historyczne

Pomimo, że Sułów nie jest dużą miejscowością znajdziemy tam sporo obiektów wpisanych na listę zabytków, łącznie z samym układem urbanistycznym wsi. Dodatkowo doceniono wartość architektoniczną:

  • kościoła parafialnego pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła (wybudowany między rokiem 1731 a 1734, charakteryzuje się tradycyjnym murem pruskim),
  • cmentarnego kościoła ewangelickiego pode wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej (powstał w latach 1765-1767r, podobnie jak przy poprzednim kościele cechuje się murem pruskim),
  • budynku pod adresem Rynek 11, zbudowanego na przełomie XVIII-XIX wieku,
  • spichlerza o budowie murowano-szachulcowej, mieszczącego się przy ulicy Zamkowej 3, z około 1800 roku,
  • budynku mieszkalnego, niegdyś gospodarczego, szachulcowego przy ulicy Żmigrodzkiej 10, powstałego około roku 1820,
  • zachowanych fundamentów zamku myśliwskiego zbudowanego na wyspie nieopodal wsi,
  • wspomnianego wcześniej zespołu pałacowego (pałac wymurowano z cegły na planie prostokąta, budynek podpiwniczony, z użytkowym poddaszem, dach czterospadowy, wejście ozdobione portalem oraz kartuszami herbowymi, pałac otoczony jest 11 hektarami parku o cechach geometrycznego, barokowego ogrodu łączącego się z założeniem w stylu angielskim, nieco dalej zabudowania folwarczne).

Okolice Doliny Baryczy i Stawów Milickich są coraz częściej doceniane przez turystów, zarówno tych polskich jak i zagranicznych, w związku z tym prowadzone są ciągłe prace mające na celu utrzymanie obiektów zabytkowych w dobrym stanie i udostępnienie ich turystom. Co więcej dokłada się starań, żeby poszczególne obiekty były dobrze oznaczone i właściwie opisane.

Kolej wąskotorowa

Jedną z atrakcji związanych z okolicami Sułowa jest kolej wąskotorowa. Miała ona swój początek pod koniec XIX wieku. Niestety, z uwagi na małą prędkość, kolejkę zastąpiły tradycyjne pociągi i autobusy a same tory zostały rozebrane. Obecnie pozostałości kolejki wąskotorowej pełnią rolę atrakcji turystycznej – współcześnie poprowadzone ścieżkę rowerową biegnącą trasą dawnych torów. Jest ona nie tylko malowniczo położona, ale także posiada przystanki tematyczne zlokalizowane w miejscach, gdzie niegdyś zatrzymywała się kolejka.

Przykładowo na stacji Sułów Milicki umieszczono zabytkowy wagon oraz przygotowano miejsce odpoczynku z ławkami oraz stołami. Nieco dalej na północ znajduje się, przekształcony na mieszkalny, budynek stacji kolejowej. Warto skorzystać z przewodnika audio – po wybraniu numeru telefonicznego a następnie odpowiedniego kodu (numeru miejsca, w którym się znajdujemy) będziemy mogli odsłuchać głosu przewodnika opowiadającego na przykład o historii i atrakcjach Sułowa.

Inne atrakcje turystyczne Sułowa

Dzięki położeniu w malowniczej okolicy, wśród rozległych zbiorników wodnych i lasów okolice Sułowa to doskonałe miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Poza zwiedzaniem okolicznych zabytków architektonicznych można skorzystać z wielu innych atrakcji. Przede wszystkim są to ciągnące się kilometrami trasy piesze, rowerowe oraz szlaki do jazdy konnej – prowadzą one po groblach stawów hodowlanych, lasach, łąkach.

Planując kilkudniowy pobyt w okolicy warto umówić się na spływ kajakowy. Oferty znajdziemy w Internecie, a tras jest naprawdę wiele na przykład z Milicza do Sułowa. Oczywiście bez problemów dopasujemy długość i stropień trudności do naszych możliwości. Co więcej zwiedzanie okolicy w ten sposób pozwala zobaczyć wiele miejsc niedostępnych od strony lądu, ale także znane już rejony obserwować z zupełnie innej perspektywy. Nie ma też najmniejszego problemu żeby na taką wycieczkę wybrać się z dziećmi.

STAWY MILICKIE SA

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

(+48) 71/ 38 32 482

fax: (+48) 71/ 38 47 110 (wew. 25)

mail: biuro@stawymilickie.pl

NIP: 916-13-88-540

BIURO

Sułów, ul. Kolejowa 2

(I piętro, Bank Spółdzielczy)

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 38 47 110

BIURO WE WROCŁAWIU

Rynek 58, III p.

50-116 Wrocław

HOTEL NATURUM

Ruda Sułowska 20

56-300 Milicz

tel.: (+48) 71/ 75 90 888

tel.: (+48) 534 964 120

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

GOSPODA 8 RYB

tel.: (+48) 534 964 120

WYCIECZKI, FOTOSAFARI

tel.: (+48) 71/ 759 08 88

DZIAŁ SPRZEDAŻY
HOTELU NATURUM

mail: rezerwacje@stawymilickie.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone © Stawy Milickie SA 2008-2015